Fiber Kablolar Arasındaki Farklar Nelerdir?

img

Fiber Kablolar Arasındaki Farklar Nelerdir?

April 12, 2021, 2:23 p.m. Fiber Optik

İki ana fiber türü vardır - çok modlu ve tek modlu.
Çok modlu fiber, çekirdekte farklı optik özelliklere sahip olarak aynı anda birden fazla ışık ışınını (mod) taşıyabilir; En kısa yoldan (ortadan aşağı) giden hafif hafif yolculuk en yavaş olanıdır. Daha büyük çekirdek, bağlantıları basitleştirir ve 850nm pencerede çalışan daha düşük maliyetli LED & VCSEL teknolojilerinden yararlanır. Dağılma nedeniyle menzil sınırlıdır, bu nedenle bir kilometreden daha kısa bir sürede bina kablolaması olarak kullanılma eğilimindedir. 62,5 ve 50 mikron olmak üzere iki çekirdek boyutunda gelir.

Singlemode fiber, 9 mikronluk çok daha küçük bir çekirdek boyutuna sahiptir ve tek bir ışık yoluna sahiptir ve 100 km'ye kadar çok daha uzun mesafeler kat edebilir. Bunlar, 1310 ve 1550nm pencerelerde çalışan ve tipik olarak daha uzun mesafeli LAN'larda, Kablo TV ve telefon uygulamalarında kullanılan daha pahalı elektronikler gerektirir.

Fiber Optik Kablo İletim Mesafeleri

Bunlar, her bir fiber tipiyle elde edilen endüstri standardı minimum mesafelerdir, ancak bazı kablo üreticileri bunları aşan gelişmiş kablolar sunar. Üreticinin teknik özelliklerini kontrol etmek her zaman en iyisidir.

Bu mesafelerin bazı istisnaları vardır.

1. Tescilli Gigabit genişleticilerle her tür çok modlu fiber optik kablo için Gigabit iletim mesafesini 2 km'ye kadar uzatabilirsiniz. Bu, halihazırda kurulu fiber kablolamanız olduğunda ve ek performans gerektiğinde kullanışlıdır.

2. Tekli mod modülleri ve bir mod koşullandırma kablosu kullanarak, OM1 fiber optik kablonun menzilini 550m'ye yükseltebilirsiniz.