Profesyonellerin Fiber Optik Kablo Seçmesinin 5 Nedeni

img

Profesyonellerin Fiber Optik Kablo Seçmesinin 5 Nedeni

April 12, 2021, 6:29 a.m. Fiber Optik

Profesyonellerin Bakır Yerine Fiber Optik Kabloları Seçmelerinin 5 Nedeni

Fiber Kablolar mı Bakır Kablolar mı? 
Uzun mesafeler, yüksek hızlar ve / veya ağır bant genişliği bağlantıları gerektiren bir ağ kurarken, hiç şüphe yok: fiber optik kablolar günü kazanır.

Bakır kabloların neden ve nerede hala en iyi çözüm olabileceğini anlamak için ikisi arasındaki farkları anlamak önemlidir.

Cat6 Kablosu - BlueBoth kablo türleri, verileri çok farklı şekillerde iletir. Bakır, metal şeritleri boyunca elektrik darbeleri taşır. Öte yandan fiber optikler, esnek cam iplikler boyunca ışık atımları taşır. Bu fark genellikle, fiberin yeni veya yükseltilmiş bir ağ için en iyi çözüm olmasına ve bu nedenle daha ağır ön yatırıma değer olmasına eşittir.

Uzmanların Fiber Optik Kabloları Seçmesinin 5 Nedeni
 
1. Fiber optik iletim daha hızlıdır
Veri aktarım hızlarını ölçmenin standart yolu bant genişliğidir. Bu günlerde, gigabit / saniye (Gbps) veya hatta saniye başına terabit (Tbps) cinsinden ölçülür.

Bakır tabanlı iletimler şu anda 40 Gbps'de maksimuma çıkarken, fiber optikler verileri ışık hızına yakın bir hızda taşıyabilir. Aslında, fibere uygulanan bant genişliği sınırları öncelikle teoriktir, ancak saniyede yüzlerce terabit olarak ölçülebilir olması için test edilmiştir.

2. Fiber optik iletim daha uzun mesafeleri kapsayabilir
Hem bakır hem de fiber tabanlı sinyal, zayıflamadan veya dalga formu sinyalinin uzak mesafeden zayıflamasından muzdariptir. Bununla birlikte, fiber optik kablolar çok daha uzun mesafelerde veri iletebilir. Aslında, farklılıklar çok büyük.

Bakır kablolar, geçerli standartlara göre 100 metrelik (~ 330 ft.) Uzunluklarla sınırlıdır. Daha uzun mesafeler teorik olarak mümkündür, ancak bakırın daha uzak mesafelerde güvenilir bir iletim yöntemi olmasını engelleyen başka problemler ortaya çıkarabilir. Fiber optik kablolama, sinyalizasyona ve kablo tipine bağlı olarak 24 milin çok üzerinde iletim yapabilir!

3. Fiber optik kablolar elektromanyetik girişime (EMI) dayanıklıdır
Doğası gereği, bir bakır ağ bağlantısındaki elektriksel sinyalizasyon, kabloların etrafında bir parazit alanı oluşturur. Birbirine yakın çalışan birden fazla kablonuz olduğunda, bu parazit yakındaki kablolara sızarak istenen mesajlaşmayı engelleyebilir. Buna parazit denir ve mesajın pahalı yeniden iletimini zorlayabilir ve hatta güvenlik riskleri oluşturabilir.

Fiber optiklerdeki ışık iletimi herhangi bir EMI üretmez, bu nedenle fiber daha güvenli hale gelir ve daha az yeniden iletim gerektirir ve sonuçta daha güçlü bir yatırım getirisine yol açar.

4. Yerden tasarruf edin ve kablo yönetimini geliştirin
Fiber optik şeritler son derece dardır. Aslında, mikron veya bir metrenin milyonda biri cinsinden ölçülürler. En yaygın fiber optik tel, insan saçı ile aynı çaptadır. Yine de gördüğümüz gibi, daha az dar olan bakır muadillerine göre çok daha uzun mesafelerde inanılmaz miktarda veriyi çok daha yüksek hızlarda iletebilirler. Fiber optik kablolar, genişlikleri en az iki milimetreye kadar "yağlayan" koruyucu kılıf gerektirir.

Tek bir standart kategori 6 bakır kablo, bu genişliğin kabaca dört katıdır ve verilerin bir kısmını taşır. Fiber kullandığınızda, çok daha az yer kaplar ve daha esnektir (ve dolayısıyla yönetimi daha kolaydır).

Kablolama kütlesindeki bu boyut azalmasının ek bonusları vardır: boş alan bir veri merkezinin soğutulmuş havasının daha iyi sirkülasyonunu sağlar, takılı olduğu ekipmana erişimi kolaylaştırır ve genellikle estetik açıdan çok daha hoş görünür.

5. Fiber optikler geleceğe dönüktür
Her yıl, bant genişliği gereksinimleri gibi tükettiğimiz veri miktarı artar. Modern bir fiber optik kablolama altyapısına yatırım yapmak, ağınızın kabloları değiştirmeden gelecekteki hızlarda çalışmasını sağlayacaktır.

Yapılandırılmış bir ortamda sağlam bir çok lifli omurga, onlarca yıl olmasa da yıllarca sürecek ve muhtemelen artan bant genişliği ihtiyaçlarını desteklemeye devam edecek. Öte yandan, bir bakır kategorisi spesifikasyonunun ortalama ömrü beş yıldan biraz fazladır.

Ayrıca, kablolama kullanan teknolojilerin ve ekipmanların (anahtarlar, sinyal optikleri, sunucular, vb.) Genellikle zaman geçtikçe maliyette azalma eğilimi gösterdiğini unutmayın. Bu nedenle, ileri teknoloji bağlantının gelecekte daha da uygun maliyetli hale gelmesi muhtemeldir.