Fiber Optik Kablo Kullanım Alanları

img

Fiber Optik Kablo Kullanım Alanları

April 12, 2021, 2:53 p.m. Fiber Optik

Fiber Optik KabloTelekomünikasyon dünyası, bakır telli ağlardan fiber optiğe hızla geçmektedir. Optik fiber, uzun mesafelerde ışık için dalga kılavuzu görevi gören çok ince bir saf cam telidir. Toplam iç yansıma olarak bilinen bir ilkeyi kullanır. Fiber optik kablo aslında iki cam katmanından oluşur: Gerçek ışık sinyalini taşıyan çekirdek ve çekirdeği çevreleyen bir cam katmanı olan kaplama. Kaplama, çekirdekten daha düşük bir kırılma indisine sahiptir. Bu, çekirdekte Toplam İç Yansımaya neden olur. Liflerin çoğu çift yönlü çiftler halinde çalışır: bir lif iletmek için, diğeri almak için kullanılır. Ancak her iki sinyali de tek bir şerit üzerinden göndermek mümkündür. İki ana fiber optik kablo türü vardır: Tek Modlu Fiber (SMF) ve Çok Modlu Fiber (MMF). Fark temelde çekirdek boyutundadır. MMF'nin çok daha geniş bir çekirdeği vardır ve birden fazla ışık modunun (veya "ışınlarının") yayılmasına izin verir. SMF, yalnızca tek bir ışık modunun yayılmasına izin veren çok dar bir çekirdeğe sahiptir. Her bir elyaf çeşidi, kendine has avantajları ve dezavantajları olan farklı özelliklere sahiptir.

Neden optik fiber kablo kullanmalı?

  • Neredeyse sınırsız bilgiye sahipler

  • Yüksek taşıma kapasitesine sahiptirler (çok geniş bant genişliği, THz veya Tbits / s)

  • Çok düşük iletim kayıplarına sahiptirler (<0.2dB / km, cf1dB / km mikrodalga, 10db / km bükülü bakır çifti)

  • Isıyı dağıtmazlar

  • Çapraz konuşma ve elektromanyetik girişime karşı bağışıktırlar

Fiber optik kablo Fiber optik kablolar, endüstrilerde ve uygulamalarda çeşitli durumlarda birçok kullanıma sahiptir. Bu kullanımlardan bazılarına göz atın:

Tıbbi
Optik fiberler tıbbi kullanım için uygundur. Akciğerlere, kan damarlarına ve vücudun birçok oyuk kısmına yerleştirilmek için son derece ince esnek teller halinde yapılabilirler. Bu optik fiberler, doktorların herhangi bir ameliyat yapmadan vücudun iç kısımlarını gözlemlemelerine olanak tanıyan çeşitli aletlerde kullanılır.

Telekomünikasyon
Optik Fiber, alma ve iletme amacıyla kurulur ve kullanılır. Telefon iletimi, fiber optik kablolar kullanır. Bu lifler enerjiyi ışık atımları şeklinde iletirler. Optik fiberlerin aynı anda binlerce konuşmayı gerçekleştirebilmesinin dışında, teknolojisi koaksiyel kablolarla karşılaştırılabilir.

Ağ oluşturma
Optik fiberler, sunucuları ve kullanıcıları çeşitli ağ ayarlarında bağlamak için kullanılır ve ayrıca veri aktarımının doğruluğunu ve hızını artırmaya yardımcı olur.

Endüstriyel / Ticari
Fiber, sıcaklık yapmak için duyusal cihazlar gibi erişim alanlarında, EMI'nin bir sorun olduğu kablolama, endüstriyel ortamlarda ve otomobillerde kablolama olarak basınç olarak kullanılır. Yayın / CATV Kablo şirketleri, HDTV, CATV, talep üzerine video, internet ve diğer birçok uygulamayı kablolamak için fiber optik kablolar kullanır.

Savunma / Devlet
SONAR ve denizaltılarda, uçaklarda ve diğer araçlarda kablolama gibi sismik kullanımlar için hidrofon olarak kullanılırlar.

Veri depolama
Fiber kablolar, veri depolama ve iletim için kullanılır. Fiber optik kablolar ayrıca görüntüleme ve aydınlatma için ve çok sayıda değişkeni izlemek ve ölçmek için sensörler olarak kullanılır. Ayrıca, fiber kablolar yukarıda belirtilen tüm uygulamalarda geliştirme, araştırma ve testlerde kullanılır.